Zajímavé čtení na 4 minuty.

Jóga je především filosofie a je stará zhruba 5 tisíc let. Posledních 30 let došlo hlavně na západě k obrovskému rozmachu. Vznikly různé typy, které se mohou velmi lišit, jak technikou, filosofií i přístupem. Některé mají přímou návaznost na indické tradice jiné se původní hatha józe podobají jen velmi málo. Existují také různé školy a celkem dohromady není jednoduché se ve všech stylech vyznat. Dochází k splynutí mnoha přístupů i prvků například z tanečního světa, gymnastiky, zdravotní cvičení atd.

Víte, že mnoho prvotních spisů o józe pochází z doby před tisíci lety je dobře zachovaných, ale v žádné nejsou informace o ásánách. Proto je velmi diskutabilní skutečná pravdivost mnoha větví jógy, že jejich systém ásán přímo čerpá ze starověké tradice.

V každém případě jóga se v našem západním pojetí velmi uvolňuje, osvobozuje a většina západních lektorů si ji také uzpůsobuje k vlastnímu stylu. Dalo by se říci, že s původním a tradičním pojetí má již pramálo společného. Také často je jóga okleštěna jen do podoby ásán a dechové a meditační techniky chybí.

Občas se také stává, že přecházíme během naší letité praxe z dynamických druhů na ty méně dynamické (kdy jsme schopni tělo více procítit i mu naslouchat). Každý den je i může být jiný a vy sami si poté vyberete, zda máte chuť si zacvičit více dynamický styl nebo spíše meditativní. Zda je ráno či večer, nebo roční období a vaše míra aktuální energie.

Hatha jóga

Moderní styly hatha jógy převažují dnes v západních studiích. Hlavním trendem je odklon od závislosti na autoritách a zeslabování duchovního elementu, striktního dodržování postupů a lektoři mají určitou tvůrčí svobodu.

Ashtanga Vinyasa jóga

Ashtanga jóga je populární a strukturovaný styl, který sleduje pevně danou sérii pozic prováděných ve stejném pořadí. Je dosti fyzicky náročná. Původní Ashtanga vinyasa je vyučována ve stylu „mysore“, kde každý student během lekce samostatně cvičí a učitel poskytuje samostatné vedení. Ideálně se praktikuje každý den, kromě soboty, novoluní a úplňku. Z indického Myosore ji na západ přinesl Pattabhi Jois.

Pravidelné opakování základní sestavy, která se nazývá jóga čikitsa (jógová terapie), dochází k otevírání nádí (kanálů), jimiž proudí tělesná energie. Čistí se nervový systém.

  • Vhodné pro: Zkušenější jogíny, kteří hledají intenzivní a disciplínovanou praxi.
  • Výhody: Buduje sílu, vytrvalost a flexibilitu. Pomáhá rozvíjet disciplínu a odhodlání.

Iyengar jóga

B. K. S. Iyengar v Mysore studoval Ashtangu Vinyasu jógu a dále ji také vyučoval. Začal však experimentovat s různými pomůckami a modifikacemi. Upřednostňuje ve cvičení respektování individuálních potřeb klienta s ohledem na jeho konstituci i fyzickou kondici. Na rozdíl od Ashtangy se zde v pozicích setrvává mnohem déle. Je tak možné dosáhnout dokonalejších pozic.

Tento styl klade důraz na preciznost a správné držení těla v každé pozici. Často se používají pomůcky jako bloky, popruhy a deky, aby se dosáhlo správného provedení.

  • Vhodné pro: Všechny úrovně, včetně lidí s omezenou mobilitou nebo zraněními.
  • Výhody: Zlepšuje držení těla, rovnováhu a koncentraci. Pomáhá předcházet zraněním a rehabilitovat je.

Kundalini jóga

Klademe méně důraz na ásány a více na dechové a meditativní cvičení. Techniky kundalini, byly i dříve považovány za mocné a potenciálně nebezpečné. byly také v minulosti praktikovány utajeně. V roce 1969 byla Kundalini jóga představena západu H. S. Purim – Jogi Bhajan. V kundalini józe se využívá rozličných technik sloužící k pozvednutí energie v čakrách. Součástí jsou ásány, pranájámy, mantry i mudry. Většina praktik vychází ze sedu (dlouhé výdrže v meditačních sedech) a je velmi intenzivní.

  • Vhodné pro: Ty, kteří hledají duchovní a energetickou praxi.
  • Výhody: Zvyšuje energii, zlepšuje duševní jasnost a podporuje duchovní růst.

Power jóga

Tento styl jógy se poprvé objevil v roce 1995 s dílem Beryl Bender Birchové: Power Yoga: The Total Strength and Flexibility Workout. Power jóga se velmi liší od ostatních stylů, tím jak se odpoutala od tradiční jógové filosofie. Je plná náročnějších tělesných cvičeních, čerpajících především z Ashtanga Vinyasy.

  • Vhodné pro: Všechny úrovně, zejména pro ty, kteří hledají relaxaci a stresovou úlevu.
  • Výhody: Snižuje stres, zlepšuje spánek a podporuje regeneraci těla a mysli.

Závěrem by se dalo říci, že každý z těchto stylů jógy má své specifické výhody a je vhodný pro různé potřeby a cíle. Ať už hledáte intenzivní fyzické cvičení, hlubokou relaxaci nebo duchovní růst, ve velké šíři jógových stylů určitě najdete ten pravý pro sebe. Já sama jsem vyzkoušela mnoho stylů jógy, které jsem cvičila i různě dlouhou dobu. Nyní po více než 15 letech praxe upřednostňuji vlastní namíchaný mix z různých stylů, který respektuje mé nastavení a cítění toho daného dne.

Dara – studentka i lektorka yogy a pilatesu.